مشاوره بازاریابی

مشاوره بازاریابی چیست؟

پیشرفت تکنولوژی، تولید و تجارت و‌خدمات در بازارهای داخلی و خارجی و ورود رقبای بزرگ و کوچک در کنار هم باعث شد تا به حرفه و هنر بازاریابی بیشتر از قبل توجه ویژه ای شود و مسلما اگر در این زمینه غفلت شود به سرعت توپ بازی بدست رقبا می‌افتد و باخت نصیب شما می‌گردد. دانش وحرفه بازاریابی هم مانند بسیاری از حرفه ها و دانش های دیگر تخصصی و پیشرفته شده است بهمین خاطر مدیران و مسئولان آگاه هم باید بدانند متکی بودن به روش های سنتی و قدیمی بازاریابی کسب و کار آنها را رونق نمی‌دهد و برای برتر شدن و دیده شدن باید از روش های جدید بازاریابی استفاده کنند. با توجه به افزایش کسب و کارها و نیاز به مشاوران بازاریاب پندار غلطی هم در جامعه گسترش یافته است و فکر می‌کنند این حرفه از کلاس و درجه پایینی برخوردار بوده و فقط به عنوان نظر دهنده از آنها استفاده می‌کنند. یکسری از افراد هم فکر میکنند تخصص مشاوره بازاریابی با خواندن چند کتاب و صحبت در این زمینه بدست می‌آید ولی نباید این اصل را فراموش کنید که مشاوره بازاریابی خیلی برتر و بالاتر از این موارد است.

بازاریابی (marketing  ) عبارت است از همسو کردن و هم جهت کردن همه فعالیتهای هر سازمانی جهت قرار گرفتن در مسیر رونق و پیشرفت. مشاوره بازاریابی هم با انجام فرآیندهای مدیریتی و اجتماعی به تأمین نیازها و انتظارات سازمانها اقدام می‌کنند.

هدف مشاوره بازاریابی این است که شرایطی فراهم آورد تا مسئولین و صاحبان شغل ها توانایی های خود را کشف کنند، نقاط ضعف خود را پیدا کنند و با شناخت مشکلات و ریسک ها  و کشف راه های درست، فرصت های طلایی و امکانات مناسب را فراهم آورند. همانطور که قبلاً گفته شد مشاوره فروش بعنوان قلب یک کسب و کار محسوب می‌شود، مشاوره بازار یابی هم همانند قلب یک کسب و کار عمل می‌کند. صاحبان مشاغل به هر شکلی که کار کنند چه به صورت سنتی و چه به صورت اینترنتی، نیازمند مشاوره بازاریابی خواهند بود‌.

مشاوره بازاریابی امروزه رونق و جذابیت بیشتری پیدا کرده است. یک مشاوره بازاریابی خوب و حرفه ای می‌تواند تا به افراد و سازمانها و شرکت ها کمک کند تا خوب فکر کنند، تصمیم بگیرند و بدرستی عمل کنند. مشاوره بازاریابی کمک می‌کند تا مدیران هر کسب و کاری به بهبود مشکلات و فرآیند تغییر رفتارشان سرعت ببخشند و در عصر سرعت از رقبا جا نمانند و از هدر رفتن نیرو و سرمایه کار جلوگیری کنند. مشاوره بازاریابی کمک به پیدا کردن ارزش ها و فرصتها می‌کند.

جدیدترین روش های بازاریابی چیست؟

سال ۲۰۲۰ میلادی سال بوجود آمدن تحولات جدید و نوین می‌باشد چراکه با روی کار آمدن هوش مصنوعی و انجام کارها و محاسبات پیچیده به دست یکسری روبات ها، نرم افزارها و ماشین ها روش های بروز و جدیدی در روش های بازاریابی بوجود آمده است . تکنولوژی هوش مصنوعی باعث شده است تا صاحبان مشاغل کوچک و بزرگ و برندها به پردازش داده های کاربران خود در حوزه بازاریابی بپردازند.

روش های جدید بازاریابی با توجه به بالا رفتن سطح رقابت و رونق بخشیدن به بازار کسب و کار شامل موارد زیر می‌باشد:

 • استفاده از نرم افزار CRM (مدیریت ارتباط با مشتریان ) که میتوان با شخصی سازی در فعالیتهای بازار یابی و مطالعه رفتار مشتریان  فروش محصولات را افزایش دهیم.
 • تبلیغات شخصی سازی شده که یکی از تکنیک های بازاریابی بصورت اینترنتی می‌باشد و روش کار در این متد بدین صورت است که بازاریابان ویژگی ها و خصوصیات کاربران را بهتر شناسایی کنند و پیام های تبلیغاتی و مشاوره ها را شخصی تر و هدفمند تر تولید کنند. بازاریابی شخصی سازی پر درآمدترین از هدف کار را مورد توجه قرار می‌دهد.
 • استفاده از تجارب مشتریان جهت بازاریابی، که در این روش تجربه مشتری را در رأس روش ها و تبلیغات بازاریابی خود قرار می‌دهند و با ایجاد تمرکز بر روی فروش محصولات و ارزیابی انتظارات مشتریان و تجربه آنها فروش محصولات را بالا می‌برند.
 • استفاده از روش ارجاعی که مؤثرترین نوع استراتژی در بازاریابی می‌باشد. اینفلوئنسر مارکتینگ از دسته روش های اجرایی بوده که با استفاده از افراد تأثیر گذار یا همان اینفلوئنسرها که در شبکه های اجتماعی فالوور و دنبال کننده دارند انتخاب میکنیم و هنگامی که آنها محصولات را تبلیغ میکنند و از آن تعریف می‌کنند طرفدارانشان هم بخاطر اعتمادی که دارند جذب محصولات و خدمات می‌شوند و خریداران محصولات بالاتر می‌رود.
 • فراهم کردن خرید مستقیم برای کاربران در شبکه های اجتماعی یکی دیگر از روش های جدید در بازاریابی می‌باشد. روش کار بدین صورت است که با انتشار محتوای جذاب در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و … قابلیت خرید را آسان می کنند و هنگامی که پروسه خرید راحت شود و واسطه ها کنار بروند افزایش فروش بیشتر اتفاق می‌افتد.
 • بازاریابی از روش تولید محتوا، در این روش از بازاریابی نه تنها با تولید محتوا دانش و تخصص شما به خوانندگان و مشتریان ثابت می‌شود بلکه باعث می‌شود موتورهای جستجو کننده گوگول وب سایت شما را در صفحه اول و ردیف های بالا نگه دارند و همین اول دیده شدن باعث برتر شدن می‌شود.
 • بازاریابی از طریق محتوای صوتی که افراد در هر شرایطی که باشند و مشغول انجام دادن هر کاری هم که باشند مانند انجام کارهای خانه، هنگام رانندگی و.. می‌توانند اطلاعات کامل از محصولات و خدمات مورد نظر را بدست آورند.
 • بازاریابی ویدوئی که یکی از مهم ترین تکنیکهای بازاریابی در عصر امروز شده است چراکه با بازاریابی ویدوئی میتوان به تبلیغ برند، محصولات و خدمات و گزارش احوالات مشتریان پرداخت و همچنین می‌توان نحوه استفاده از محصولات و‌خدمات را به مشتریان آموزش داد.
 • بازاریابی ویروسی از طریق ابزارهایی همچون شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو کننده، ایمیل، وب سایت، روزنامه پیام ها را به سریع ترین روش انتقال دهید.
 • بازاریابی از طریق راه اندازی وب سایت حرفه ای روش جدید دیگری جهت بازاریابی می‌باشد. در این روش ابتدا با ثبت دامنه با نام برند تجاری را انجام می‌دهید و با خرید هاست به طراحی سایت خود می‌پردازید. وب سایت راه اندازی شده از طرف شما در واقع بیانگر یک واسطه اطلاع دهنده در مورد امور شما و معرفی خدمات و محصولات شما با هزینه کم می‌باشد.

خدمات مشاوره بازاریابی شامل چه مواردی است؟

مشاوره بازاریابی بر روی روش های بازاریابی و اطلاعاتی که باعث رونق کسب و کار می‌شود مانوور می‌دهد. مشاوره بازاریابی به جمع آوری کلیه اتفاقات و کارهای موفقیت آمیز در تبلیغات کسب و کارها می‌پردازد و بدنبال کشف استراتژیهای موفق بازاریابی و بالا بردن سطح برند و گسترش تبلیغات می‌رود. از سایر خدمات مشاوره بازاریابی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اطلاعات مربوط به کسب و کار مورد نظر و رویکردها و نتایج فروش محصولات و خدمات را بررسی و جستجو می‌کند.
 • جزئیات محصولات و تولیدات را مو به مو تجزیه وتحلیل می‌کند و خدماتی که رقبا در ارائه محصول مشابه انجام می‌دهند و نحوه قیمت گذاری و تبلیغاتشان را مورد تجزیه و بررسی قرار می‌دهند.
 • متناسب با نتایج و تحقیقاتی که در پیشبرد اهداف سازمان بدست می‌آورد تاکتیک ها و استراتژیهای بازاریابی را تهیه و تنظیم می‌نماید.
 • مشاوره بازاریابی به تناسب بودجه و اهداف فروش سازمان روش های خاص بازاریابی و هزینه هایش را تعیین می‌کند تا مجموعه مورد نظر با توجه به میزان بودجه روش های معرفی و تبلیغاتی خود را انتخاب نماید.
 • مشاوره بازاریابی فروش و بازخوردهای کسب و کارها را دنبال می‌کند تا با معرفی محصولات و خدمات جدید فروش خود را در بازارها افزایش دهند.
 • مشاوره بازاریابی می‌تواند بصورت تمام وقت یا نیمه وقت دریک شرکت یا سازمان فعالیت کند و اطلاعات لازم برای بازاریابی هر شغل و حرفه ای را ارائه نماید تا مدیران و مسئولان بر روی برندشان متمرکز شوند و آن را به بازار معرفی نمایند.
 • مشاوره بازاریابی به آموزش مدیران، آموزش مهارتهای سازگارانه و انجام رفتارهای درست و مطلوب، شیوه‌های مقابله با استرس و ریسک ها و حل مسائل می‌پردازد. مهارت حل کردن مشکلات و تعارضات در بین کارکنان و‌پرسنل مجموعه و آموزش رفتارهای مناسب با آنها را آموزش می‌دهد.
 • مشاوره بازاریابی نقش پیشگیرانه را ایفا می‌کند. هنگامی که سازمان مورد نظر در وضعیت دشواری قرار بگیرد مشاور با ارائه راهکارهایی آگاهی افراد را بالا می‌برد تا افراد رفتارهای مناسبی نسبت بهم ایفا کنند و به مقابله با رشد و توسعه اختلافات رفتاری می‌پردازد و توان پذیرش افراد را بالا می‌برد.
 • مشاوره بازاریابی بعنوان یک نیروی توان دهنده به حل مشکلات کاری، اجتماعی و اقتصادی افراد کمک می‌کند و نقش تسهیل کننده را برعهده دارد.

خدمات مشاوره بازاریابی

نکات طلایی در مورد مشاوره بازاریابی چیست ؟

 • اعتماد به نفس، همه چیز یک مشاوره بازاریابی می‌باشد چراکه ایجاد حس متمایز بودن را بهمراه خود می‌آورد و اولین نکته برای موفقیت در فروش این است که باید سعی کنیم نسبت به بقیه رقبا متفاوت، برتر و متمایز باشیم.
 • شما به عنوان یک مشاوره بازاریاب زمانی خوب و حرفه ای عمل می‌کنید که به سمت اهداف مورد علاقه خود حرکت کنید و مطابق با همان اهداف تصمیم گیری کنید.
 • مشاوره بازاریابی حرفه ای زمانی حاصل می‌گردد که بصورت مستمر و با پشتکار زیاد اهداف را به پیش ببرید و این را باور داشته باشید که فرآیند یادگیری یک پروسه مادام العمر است.
 • مشاوره بازاریابی زمانی موفق خواهد بود که با استفاده از خلاقیت ذاتی خود بتوانید حرکت کنید و برای شخصیت و حرفه خود اهمیت قائل شوید.
 • نیاز و خواسته مشتریان را درک کنید و همیشه دغدغه حل مسائل مشتریان را داشته باشید.
 • با توجه به جمله معروف، هر آنچه را که برای خودمان می‌پسندیم برای دیگران یعنی همان مشتری هم بپسندیم.
 • از انجام اشتباهات نترسیم چراکه اشتباهات بهترین ابزار و وسیله برای یادگیری هستند. با اولین مخالفت از ادامه کار منصرف نشویم.
 • از شبکه های اجتماعی برای پیدا کردن راه حل هایی برای فروش استفاده نمایید و در مورد آنها تحقیق کنید.
 • با استفاده از سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان یا همان CRM درباره محصولات و خدمات تحقیق کنید و همواره پیگیر کار باشید و تا رسیدن به نتیجه مطلوب و پایان کار همراه با مشتریان و کاربران باشید.
 • خوب گوش کردن و خوب عمل کردن، عشق و علاقه و داشتن شور و هیجان و استقامت در کار بهمراه دانش و تخصص حرفه ای و مثبت بودن نکات طلایی دیگری در مشاوره بازاریابی می‌باشند.
 • مشاوره بازاریابی باید نقش خود را بخوبی ایفا کند یعنی مشاور و بعنوان فروشنده کالا، محصولات و خدمات رفتار نکند.
 • آخرین نکته طلایی این است که در فرآیند مشاوره بازاریابی دنبال کردن هدف شخصی بسیار مهم می‌باشد. هدف شخصی متعالی که همراه با رشد و ارتقا دانش و بینش های فردی باشد رشد شخصیتی فرد مشاور را نیز هم کامل می‌کند.

مدیریت اطلاعات بازاریابی و اندازه گیری بازار

اهمیت نظارت بر محیط بازاریابی در بررسی رویه های بازاریابی نمایان میشود. اما همواره این چالش پیش روی یک مدیر بازاریابی قرار دارد که چگونه به تغییر خواسته های مشتریان ، ابتکار عمل رقبا ، تحویل در کانالهای توزیع و دیگر مسائل از این دست پی باید برد؟

پاسخ روشن است : مدیریت باید نسبت به تهیه ی اطلاعات و استفاده از آن اقدام کند . سه نکته در این مسیر حائز اهمیت است:

 1. افزایش مرزهای بازاریابی جهت افزایش تعداد مشتریان
 2. دقت به خواسته های مشتریان به جای توجه بیش از اندازه به نیازهای آنها 
 3. تلاش در رقابت بر سر عواملی به جز قیمت 

استفاده از سیستم های پیشرفته اطلاعاتی با توجه به توان سازمان میتواند تلاش های مدیریت را در تحقق اهداف بازاریابی پر ثمرتر گرداند.داشتن بانک های اطلاعاتی قوی یک ابزار خوب جهت برنامه ریزی درست بازار می باشد. اگر اطلاعات در دست یک تیم بازاریابی مجرب قرار گیرد ، میتوان مشاوره های بسیار عالی و راه گشا در اختیار مدیریت سازمان قرار دهد 

کمک گرفتن از مشاوران که به صورت عملی بتواند مدیریت سازمان را در چالش های بازار راهنمایی کنند. تضمینی  جدی در موفقیت سازمان ایجاب مینماید.

تحقیقات بازاریابی

 

تحقیقات بازاریابی اثر بخش : 

در این مبحث به ویژگی های یک تحقیق بازایابی خوب میپردازیم 

 • استفاده از شیوه های علمی : 

این اصول عبارتند از مشاهده ی دقبق ، تنظیم و ارائه مفروضات ، آینده نگری و آزمون. در هریک از این مراحل باید به اعتبار اطلاعات ثبتی دقت داشت. مجموعه ی اصول فوق سبب آن میشود که تصمیم مناسبی در مورد مشخصی اتخاذ گردد.

 • خلاقیت در تحقیق : 

ارائه راهکارهایی ابداعی جهت حل مشکلات در فرایند تحقیقات بازاریابی و بررسی نتیجه ی عملکرد میتواند کمک شایانی در اثر بخشی تحقبقات داشته باشد.

در این مسیر میتوان از نظر سنجی مشتریان استفاده نمود.

 • روش های چندگانه : 

بهتر است در انتخاب روش همواره بر یک راهکار مشخص تمرکز نداشته باشیم. پیشنهاد متخصصین بازاریابی استفاده از روش های گوناگون در خلال تحقیقات است.

 • وابستگی درونی مدل ها و داده ها : 

باید توجه داشته باشیم که داده ها از روی مدل ها تعبیر و تفسیر میشود. مدل ها در تحقیقات اطلاعات را هدایت میکنند.

 • صرفه دریافت اطلاعات : 

برای موفق ماندن در حوزه بازاریابی باید ارزش اطلاعات با هزینه ی به دست آوردن آن مقایسه گردد.انتخاب پروژه تحقیقاتی که صرفه اقتصلی داشته باشد جهت ادامه حیات چرخه بازاریابی ضروری است.

 • گمانه زن درست : 

این حقیقت که مدیران و مشاوران بازاریابی همواره تلاش دارند تا مطالب را با چرب زبانی به گونه ای ارائه دهند که مورد قبول و تایید صاحبان کسب و کار واقع شود بر هیچ کس پوشیده نیست این امر تا آن درجه بدیهی تقی میشود که در برخی موارد مشاوره ای که این چرب زبانی را به کار نگیرد فاقد صلاحیت پنداشته می شود . نکته مهم این است که صاحب کسب و کار دانا و موفق میتوانند از میان مشاوران آنهایی را انتخاب کند که توانایی و تجربه مناسبی جهت تحقق اهداف سازمان داشته باشند.

 • بازاریابی اخلاقی :

استفاده از سایت های برد –  برد در برنامه های بازاریابی لمری ضروری است . در این فرایند بازاریابی باید همواره به رضایت مشتری و حفظ آن توجه داشت.

 

بازاریابی اخلاقی

مشاوره بازاریابی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مباحثی می‌باشد که در تمام کسب و کارها باید مد نظر مدیران و‌ مسئولان قرار داشته باشد چرا که بخش فروش در هر کسب و کاری بعنوان یک عنصر حیاتی محسوب می‌گردد. افزایش فروش خواسته طبیعی و منطقی  کلیه سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌باشد. یکی از بهترین راهکارهای افزایش فروش استفاده از مشاوره بازاریابی می‌باشد. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش تعداد بازارهای فروش و سرسخت بودن رقبا نیاز به مشاوره بازاریابی را برای هر کسب و کاری لازم و ضروری شده است. مشاوره بازاریابی حرفه‌ای است که از دو عنصر دانش و هنر ادغام شده است.

مشاوره بازاریابی به دو صورت حضوری و غیر حضوری انجام می‌گیرد و در این جلسات وضعیت فعلی کسب و کار و همچنین وضعیت محصولات و خدمات و مشتریان آن‌ها بررسی می‌گردد و راهکارهایی مناسب برای حل تمام مسائل بیان می‌گردد. با توجه به اینکه هر روز در بازارهای جهانی و داخلی در دنیای کسب و کار دچار تحولات و تغییرات زیادی هستیم بنابراین جهت از دست ندادن بازار نیازمند بروز رسانی اطلاعات و دانش مجموعه خود می‌باشید. مشاوره بازاریابی بروز رسانی کلیه این اطلاعات را برای شما انجام خواهد داد و همچنین روی تمام روش‌هایی بازاریابی کار می‌کند و اطلاعات و استراتژی‌هایی بازاریابی جهت ارائه محصولات و خدمات به بازار را پیدا و مشخص می‌کند. مشاوره بازاریابی تمام کانال‌ها و راه‌هایی را که برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی مفید هستند را ارزیابی می‌کند و برای معرفی برند و نام تجاری مجموعه‌ها نکات طلایی و برجسته را معرفی و پیشنهاد می‌دهند.

مشاوره بازاریابی با تحلیل و بررسی موشکافانه خدماتی که سازمان‌های دیگر برای محصولات مشابه به مشتریان و خریداران ارائه می‌دهند را پیدا می‌کنند و بصورت کاملا حرفه ای تبلیغات هدفمند را معرفی می‌کند و یک قیمت گذاری صحیح و درست، با توجه به تمام هزینه های انجام شده برای محصولات و‌خدمات شما را برآورد و اعلام می‌کند. مشاوره بازاریابی با انجام اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی به آموزش مسئولان و پرسنل مجموعه می‌پردازد و از رشد اختلافات جلوگیری می‌نماید. اکثر مشاغل با هر حجمی نیازمند مشاوره بازاریابی هستند و مشاوره بازاریابی هم به جهت تأمین اهداف و نیازمندی‌های هر مجموعه ای نیازمند مهارت های علمی و کاربردی و سخت افزاری و نرم افزاری و برنامه ریزی ‌های درست و فن بیان مناسب می‌باشد. مشاوره بازاریابی باید خلاقانه و متفکرانه رفتار کند تا بتواند بازارهای هدف را مشخص نماید. مشاوره بازاریابی هم می‌تواند به صورت شخصی و انفرادی و هم بصورت گروهی و تیمی فعالیت کند. بصورت خلاصه اهداف اصلی یک مشاوره بازاریابی چیست؟

بهبود عملکرد سازمان

افزایش تولیدات و محصولات

ارزیابی خطرات و‌ریسک‌ها

تدوین استراتژیهای موفق

افزایش فروش

گروه مشاوران گندم به تمام مدیران و صاحبان هر کسب و درآمدی پیشنهاد می‌دهد با بکارگیری مشاوره بازاریابی کسب و کارتان را رونق  دهید و به بازاریابی به چشم یک حرفه تخصصی و لازم نگاه کنید و با داشتن نگاهی عمیق به سازمان و مجموعع خود عمری بلند مدت اعطا فرمایید.

ارائه برنامه ریزی بازاریابی در فروش

ارائه برنامه ریزی بازاریابی در فروش

تحقیق و بررسی و ارائه یک برنامه ریزی بازاریابی در فروش را اصطلاحا Marketing Planning  می‌گویند. تحقیقات و برنامه ریزی در مورد موقعیت‌های کمی و کیفی بازار و جمع آوری اطلاعات در سطح بازار و مجموعه های فروش و دسته بندی بخش‌های مختلف بازار می‌باشد که بجهت فروش، قصد داریم محصولات و اجناس را به آنجا ببریم. تحقیقات و بررسی‌ها شامل دو بخش می‌شوند، یکی شناسایی نقاط ضعف و قوت در محیط داخل مجموعه و دیگری شناسایی خطرات و ریسک‌ها و پیدا کردن فرصت‌های بیرونی می‌باشد. مرحله بعد جهت برنامه ریزی مشاوره و راهنمایی جهت ارتقا برند و برندسازی می‌باشد. تهیه، تنظیم و تدوین موارد و مباحثی که نسبت به آن قیمت بر روی اجناس و‌محصولات را می‌توان مشخص نمود. شناسایی راه‌های توزیع و پخش کالا مرحله بعدی از برنامه ریزی بازاریابی می‌باشد. پس باید یک برنامه ریزی بازاریابی بجهت انجام تبلیغات درست صورت پذیرد و یک مشاوره حرفه ای بازاریابی در مورد مدیریت بازار و‌ ارائه محصولات در بازار انجام شود. انجام یک‌ مشاوره استراتژیک و مدیریتی بجهت اینکه فروش محصولات بصورت حضوری یا اینترنتی انجام شود و اینکه محل فروش محصولات و خدمات سازمان در بازارهای داخلی هست یا بازارهای خارجی،جهت  فروش نیاز به برنامه ریزی بازاریابی دارید. برنامه ریزی بازاریابی به روابط شما با مشتریان و CRM  آن‌ها و اینکه چگونه و به چه روش‌هایی تبلیغات تبلیغات اثر گذار و هدفمند انجام دهید نیز مربوط می‌گردد. بررسی برنامه فروش و بازاریابی و تدوین راه حل‌هایی جهت بهبود مستمر فرآیند‌های بازاریابی و آموزش‌های لازم به پرسنل و نیروی فروش و مدیریت کل عملیات برنامه ریزی بازاریابی به جهت برند سازی درست و عالی و بدون خطا از آخرین مراحل انجام کار می‌باشد.

چرا بازاریابی از اصول کار است؟

چرا بازاریابی از اصول کار است؟

مدیریت در هر کسب و کار و هر پروژه ای باید آمیخته با علم و دانش و آگاهی باشد. تمام کسب و کارها از بخش ها و قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند ولی بخش اساسی و مهمی که نتیجه یک کسب و کار را قابل قبول و ایده آل می‌کند این است که در زمینه فروش از بازاریابی به عنوان یک اصل اساسی و مهم و با آگاهی کامل استفاده شود. قطعا هر کسب و کاری که با هر انگیزه ای شکل گرفته باشد اگر فروش نداشته باشد نمی‌تواند پایدار بماند و زمین می‌خورد حتی اگر با بالاترین سطح علمی کار را شروع کرده باشد و یا تجربه زیادی در تولید محصولات باکیفیت داشته باشد نمی‌توان موفقیتش را تضمین کرد. پس جذب مشتریان برای ارائه خدمات و محصولات نیازمند دو عنصر اساسی علم و هنر می‌باشد. بازاریابی هم بعلت اینکه تلفیق این دو عنصر می‌باشد از اصول کار در هر کسب و کاری می‌باشد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی و قوی شدن بازار رقابت‌ها اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که بازاریابی امری ضروری و مهم می‌باشد. مدیران و مسئولان فروش سازن‌ها می‌دانند که بازاریابان باید نکات لازم در زمینه پرسش و پاسخ و خوب گوش دادن و نیاز واقعی مشتریان و خریداران و مصرف کنندگان نهایی را بدانند و راه‌های واکنش به این موارد را بررسی کنند و بهترین نتیجه را بدست آورند. لازمه موفقیت و پیشرفت در هر کسب و کاری بازاریابی است چراکه بازاریابی از مراحل تولید تا مراحل بعد از فروش را در برمی‌گیرد.

اهمیت بازاریابی در چیست؟

اهمیت بازاریابی در چیست؟

اهمیت بازاریابی از قدیم تا به امروز در هر کسب و کاری امری بارز و مشهود بوده است. بازاریابی بعنوان قلب تپنده هر سازمان و شرکتی می‌باشد. پس زنده ماندن هر کسب و کاری در تپیدن و سالم و‌ منظم کار کردن این قلب می‌باشد. پس برنامه ریزی دقیق و‌منظم همراه با رعایت اصول و قواعد بازاریابی جهت حفظ و بقا و همچنین افزایش، ارتقا و بهبود جایگاه هر کسب و کاری دارای اهمیت می‌باشد. اهمیت بازاریابی بدلایل زیر می‌باشد:

 • سرعت تغییرات و شرایط اقتصادی جدید که هر روز به شکلی بازار را تحت الشعاع خود قرار می‌دهند و افزایش سطح رقابت یکی از دلایل اهمیت بازاریابی می‌باشد.
 • بازاریابی باعث افزایش فروش محصولات و خدمات می‌شود. اگر بازاریابی به روش اصولی و درست انجام شود قطعا به تمامی نیازهای کاربران و‌مشتریان پاسخ می‌دهد و همین پاسخگویی درست باعث جلب مشتریان بالقوه و افزایش می‌شود.
 • بازاریابی موجب افزایش آگاهی به کاربران و مشتریان می‌شود و همین افزایش آگاهی باعث می‌شود تبلیغات شما پررنگ تر و جذاب تر دیده شوند.
 • جلب اعتماد مشتری و حفظ و بقای مشتریان فعلی دلیلی دیگری بر اهمیت بازاریابی می‌باشد. بازاریابی و واحد فروش محصولات و خدمات با بخش اصلی یک کسب و کار یعنی مشتریان سر و کار دارد.
 • معرفی برند و بوجود آوردن ذهنیتی مثبت از برند در میان کاربران و مشتریان و همچنین ایجاد خوش نامی برند در بازارهای داخلی و خارجی.
 • نگرش و دید مثبت مدیران و‌مسئولان هر کسب و کاری به بازاریابی باعث رشد و پیشرفت جایگاه آن‌ها می‌شود و همین افزایش رتبه و‌جایگاه باعث تولید و ارائه محصولات و‌خدمات جدیدتر و بهتر می‌شود و همین بروز رسانی کردن تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان اهمیت بازاریابی را چندین برابر می‌کند.

 

تبلیغات یکی از روش‌های بازاریابی است

تبلیغات یکی از روش‌های بازاریابی است

بازاریابی بعنوان یک حامی بزرگ کل فرآیند جذب مخاطبین را پوشش می‌دهد و تبلیغات در این میان یکی از زیر مجموعه ها و قسمت‌های فرآیند بازاریابی محسوب می‌گردد. خیلی از مواقع بازاریابی و تبلیغات را یکی می‌دانند یا فکر می‌کنند بازاریابی همان تبلیغات است درصورتیکه تبلیغات یک بخش کوچک از مجموعه بزرگ بازاریابی به حساب می‌آید. بازاریابی به دلیل اهمیت بسیار بالایی که در رشد و ارتقا سازمان‌ها و شرکت‌ها دارد اشکال و مدل‌های مختلفی دارد. تبلیغات یکی از روش‌ها و مدل‌های بازاریابی می‌باشد. تبلیغات با ساختن پیام‌های خاص و قانع کننده باعث افزایش فروش و رسیدن سازمان به اهدافش می‌شود. تبلیغات بعنوان یک استراتژی بازاریابی محسوب می‌گردد.

در دنیای امروزی تبلیغات با سرعت زیادی رشد و تغییر کرده است و هرروز با روی کار آمدن علم و دانش نوین و تولد نرم افزارهای جدید و مختلف با روش‌های گوناگونی از تبلیغات مواجه می‌شویم. با توجه به آگاهی دادن به مصرف کنندگان و مشتریان از ویژگی‌ها و خصوصیات محصولات و خدمات می‌توانید از روش‌هایی تبلیغاتی مجازی و غیر مجازی استفاده نمایید. تبلیغات در وب سایت‌ها و ایمیل، تبلیغات با استفاده از موتورهای جستجو کننده، تبلیغات از طریق تولید محتوا، تبلیغات از طریق روزنامه ها و مجلات، بنرها و وسایل نقلیه مسافربری و حمل کالا، تبلیغات از طریق اسپانسری و همایش‌ها، تبلیغات زنجیره ای و دهان به دهان، تبلیغات از طریق رسانه های اجتماعی و دنیای اینستاگرام و تلگرام، تبلیغات چاپی، پخش تراکت و کاتالوگ و…

روند بازاریابی به چه صورت است؟

روند بازاریابی به چه صورت است؟

کسب و کارهایی که در جامعه وجود دارد انواع مختلفی دارند و هر حرفه و کسب و کاری هم بازاریابی متفاوتی دارد. البته اصل بازاریابی یک هدف را دنبال می‌کند و می‌توان گفت اصول تمام بازاریابی‌ها از یک قانون بنام پیشرفت و توسعه و افزایش فروش تبعیت می‌کنند. روند بازاریابی شامل چندین مرحله می‌باشد که با اجرای درست و اصولی تمام مراحل زمینه رشد و توسعه کسب و کارتان را بطور قطع تضمین می‌نمایید.

 1. قدم اول در بازاریابی مشخص کردن اهداف کسب و کار می‌باشد. اهداف و چشم انداز‌های هر سازمانی متفاوت می‌باشد. مثلاً یک سازمان محصولش شناخته شده است و فقط بدنبال افزایش فروش می‌باشد. سازمان دیگری تازه تأسیس و نوپا است و در ابتدا بدنبال معرفی برند و شناساندن محصولات و خدماتش می‌باشد.
 2. قدم دوم در بازاریابی شماره گذاری و اولویت بندی تمام اهداف می‌باشد مثلا آیا در ابتدا قصد دارید نیازهای اولیه بازار را فراهم آورید یا نیازهای مصرف کنندگان و مشتریان را با اینکه می‌خواهید وضعیت رقبا را در بازار بسنجید و‌‌ .. تمام این اهداف باید دسته بندی و اولویت گذاری شوند.
 3. قدم سوم ورود به بازار و انجام تحقیقات درست و اصولی می‌باشد و بررسی نیاز و مایحتاج بازار قبل از شروع تولید، کاری است که حتما از طرف مدیران و مسئولان دانا و کاردان انجام می‌گیرد. کلیه افراد با تجربه در زمینه بازاریابی همیشه به این نکته اشاره دارند که اگر در تأمین نیاز بازار تحقیقات نادرست انجام دهید و خطا داشته باشید رشد نخواهید کرد و به زمین می‌خورید. پس تحقیقات در بازاریابی را جدی بگیرید.
 4. قدم چهارم در بازاریابی پیدا کردن مسیرها و شناسایی راه‌های بازاریابی می‌باشد. راه‌ها و کانال‌های بازاریابی می‌تواند هم از مسیر سنتی و قدیمی وهم بصورت اینترنتی و امروزی پیش برود. انتخاب مسیر درست در بازاریابی بسیار مهم می‌باشد و از آنجاییکه که قلب تپنده یک کسب و کار بازاریابی هست پس انتخاب راه و روش نادرست عدم موفقیت در بازاریابی را بوجود می‌آورد و این اصلا در کسب و کار شما خوشایند نیست.
 5. قدم پنجم تعیین میزان بودجه اولیه جهت انجام بازاریابی می‌باشد. خیلی وقت‌ها شده است که وقتی بدنبال خرید در بازار می‌روید با توجه به بودجه و توان مالی که دارید احتیاجات خود را برآورده می‌سازید. مشخص کردن بودجه و هزینه اولیه در بازاریابی هم به همین شکل است که اگر شما از همان ابتدا میزان بودجه اولیه را برای تیم بازاریابی مشخص کنید در ادامه و روند کار به مشکل برنمی‌خورید و توقع هزینه بیشتر از شما نخواهند داشت.
 6. قدم ششم که قدم نهایی در روند بازاریابی می‌باشد پیدا کردن یک تیم متخصص و کارآمد بازاریابی می‌باشد. تیم بازاریاب باید تلفیقی از تجربه، علم و دانش و هنر را در کنار هم داشته باشد.

شش قدم گفته شده روند اصولی و فنی در بازاریابی می‌باشد ولی در کنار آن‌ها نباید فراموش کنیم که برای رشد و توسعه یک کسب و کار و انجام یک تجارت موفق باید به کارمندان و پرسنل مجموعه خود توجه ویژه داشته باشید و همیشه حس رضایت و شادی را در آن‌ها ایجاد نمایید. مسلما پرسنل و نیروی کار شاداب مشتری مداری بهتری انجام می‌دهند و همین مشتری مداری سبب ایجاد رضایت و شادی در مشتریان و مصرف کنندگان می‌شود و یک مشتری راضی و خشنود قطعا همه جا از شما تعریف می‌کند و رشد و‌مدیریت روابط عالی و سودمند با مشتریان باعث کسب درآمد بالا و برندسازی و تسلط بر بارز را برای شما به ارمغان می‌آورد.

انواع بازاریابی و تعریف‌های آن

انواع بازاریابی و تعریف‌های آن

بازاریابی روش‌های مختلفی دارد و برای هر سازمانی می‌تواند در سطوح مختلف اجرا گردد. همانطور که بارها به آن اشاره شده است بازاریابی بجهت رشد و ارتقا یک کسب و کار و افزایش میزان سودآوری سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک انجام می‌شود. حال با توجه به میزان بودجه و درآمد سازمان و همچنین موقعیت جغرافیایی و بزرگی و کوچکی مجموعه و همچنین میزان زمانی که سازمان برای انجام بازاریابی باید از آن استفاده کند نیز در نوع بازاریابی تفاوت ایجاد می‌‌کند. شاخه اول بازاریابی‌ها دو صورت می‌تواند داشته باشد. اول آنکه بازاریاب به سراغ مشتری برود و به او‌ کمک می‌کند تا محصولات و‌خدمات را بشناسد و دوم آنکه مشتری به سراغ بازاریاب بیاید و او را پیدا کند و این دو مدل بازاریابی  به دو صورت آنلاین (مجازی) و آفلاین( غیر مجازی) انجام می‌گیرد.

بازاریابی  آنلاین شامل:

 • بازاریابی محتوایی که در آن اطلاعات را بصورت مناسبتر و‌کیفیت بالاتر به مشتریان ارائه می‌دهیم.
 • بازاریابی ایمیلی و شخصی که بصورت فردی با مشتریان ارتباط می‌گیریم.
 • بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی همچون رادیو، تلویزیون و ..
 • بازاریابی ویروسی و پراکندن پیام در بین مردم و انتشار آن توسط مشتریان بدون پرداخت هزینه.
 • بازاریابی اینفلوئنسری که با استفاده از افراد مشهور به معرفی محصولات و خدمات می‌پردازیم.
 • بازاریابی سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو کننده
 • بازاریابی از طریق موبایل و نرم افزارهای تلگرام و اینستاگرام
 • بازاریابی از طریق فیس بوک

بازاریابی آفلاین شامل:

 • بازاریابی با تراکت‌های تبلیغاتی و‌ چاپی
 • بازاریابی حضوری در نمایشگاه‌ها و سمینارهای مختلف تجاری
 • بازاریابی با نصب بنرها و‌تابلوهای تبلیغاتی
 • بازاریابی دهان به دهان
 • بازاریابی از طریق ارائه محصولات همراه با تخفیفات ویژه و‌ جوایز
 • بازاریابی تلفنی
 • بازاریابی فصلی
 • بازاریابی مشارکتی با همکاری در فروش
 • بازاریابی از طریق رفتن به درب منازل
 • بازاریابی از طریق برند سازی و ایجاد شهرت
 • بازاریابی عصبی که رفتار مصرف کننده را از طریق ابزار مدرن و علمی پزشکی بررسی می‌‌کنید و واکنش مغز نسبت به محصولات و تولیدات را می‌سنجید.

مهم‌ترین ویژگی یک مشاور بازاریاب

مهم‌ترین ویژگی یک مشاور بازاریاب

مشاور بازاریاب بعنوان یک فرد ماهر در زمینه جلب مشتری شناخته می‌شود. پس مهم‌ترین ویژگی یک مشاور خوب داشتن توانایی لازم جهت برقراری ارتباط بین افراد می‌باشد. برقراری ارتباط با مشتریان برای یک مشاور بسیار حیاتی و ضروری می‌باشد. چراکه همین برقراری ارتباط با مشتریان و کاربران تجارب زیادی را برایش بوجود می‌آورد و یک  مشاور بازاریاب غیر از آموختن اصول علمی و آموزش‌های دانشگاهی باید از نظر تجربه و کار عملی بسیار غنی و کامل باشد. مشاوره بازاریابی به جهت دستیابی به موفقیت باید تحصیلات و تجربه را کنار هم داشته باشد و تحصیلات و تخصص و تجربه مکمل یکدیگر در کار او می‌باشند. و در نهایت اینکه یک مشاور بازاریاب باید بی‌طرف و بدون قصد و غرضی مشکلات و مسائل را بررسی و تحلیل نماید و با ارائه راه حل های مناسب و کاربردی شما را در رونق کسب و کارتان موفق گرداند.

 

وظایف مشاوره بازاریابی

مشاوره بازاریابی اصلی انکار نشدنی در موفقیت  یک کسب و کار و تجارت می‌باشد. مشاوره بازاریابی با تعیین استراتژی‌ها و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت به فعالیت‌های سازمان‌ها بجهت رشد و ارتقا و پیشرفت کمک میکند و باعث افزایش سود آوری می‌گردد. مشاوره بازاریابی دارای وظایف زیر می‌باشد:

مشاوره بازاریابی باید به بررسی مشخصات رقبا و سهمشان در بازار بپردازد و با توجه به آن نوع تبلیغات مفید و کاربردی را به کار گیرد.

مشاوره بازاریابی باید در مورد نوع کسب و کار و نیاز بازار به محصولات و خدمات تحقیق و بررسی کند و بتواند بازار را تجربه و تحلیل نماید.

مشاوره بازاریابی باید با توجه به سهم بازار قیمت گذاری ها را انجام دهد.

مشاوره بازاریابی باید برای دستیابی به فروش بیشتر و اهداف سازمان هزینه و بودجه لازم را برآورد نماید و اطلاع رسانی نماید.

مشاوره بازاریابی باید تمام دانسته‌ها و گزارشات بازاریابی خود را هم بصورت کتبی و شفاهی به مدیریت مجموعه تحویل دهد.

مشاوره بازاریابی بجهت توسعه و رشد  در بازارهای مدرن و امروزی باید استراتژی‌های جدید را معرفی و ارائه نماید.

مشاوره بازاریابی باید بتواند به خط تولید بجهت افزایش محصولات و‌خدمات کمک نماید تا سهم بیشتری از بازار  کسب و کار بدست آورد.

مشاوره بازاریابی باید بتواند ابزارها و کانال های جدید بازاریابی را کشف و‌معرفی نماید.

مشاوره بازیابی باید با توجه به میزان بودجه مجموعه رفتار و مصرف مشتری را بسنجد و راه‌های تبلیغاتی مناسبی را به مجموعه مورد نظر اعلام نماید.

مشاوره بازاریابی باید با استفاده از نرم افزار CRM  با مشتریان ارتباط برقرار کند و بصورت مداوم خواسته‌های آن‌ها را رصد نماید.

مشاوره بازاریابی باید بتواند آموزش‌های لازم را به مدیریت شرکت و کلیه پرسنل ارائه نماید.

مشاوره بازاریابی باید بتواند با بالا بردن سطح کیفیت اجناس و‌محصولات و‌کمک به خط تولید برند سازی نماید.